На лижі в Україні: півсотні гірськолижних комплексів Українських Карпат

Перший сніг у Карпатах випав іще наприкінці вересня, а за останній тиждень снігу намело стільки, що вже можна з певністю сказати – у Карпати прийшла справжня зима! А з нею – і лижний сезон. Karpaty.Info та Karpaty Travel наполягають: відпочивати треба в Україні! А щоб вам було простіше визначитися, ми склали огляд найпопулярніших гірськолижних курортів Українських Карпат.

Фото:

 

Для початку перерахуємо основні напрямки зимового гірськолижного туризму в Україні:

–       Львівщина: Славське, Волосянка, Орявчик, Тисовець, Плав’є, Розлуч

–       Івано-Франківщина: Буковель, Яблуниця, Яремче, Верховина, Вишків

–       Закарпаття: Драгобрат, Ясіня, Пилипець, Подобовець, Вишка, Міжгір’я, Ізки

–       Чернівецька область: Мигове, Німчич, околиці Чернівців 

Зверніть увагу! Якщо ви добираєтесь власним транспортом, не завжди варто довіряти вказівкам gps-навігатора. Іноді на коротший кілометраж ви можете витратити набагато більше часу через поганий стан дороги. Іноді доріг, вказаних на картах, насправді не існує багато років (такий казус, наприклад, із дорогою з Колочави до Усть-Чорної, яка присутня на всіх мапах, але проїхати по ній неможливо). Найкраще відремонтована траса Київ-Чоп (М06), за останні півроку значно поліпшили трасу Львів-Мукачево (Н09, це основний напрямок на Івано-Франківськ). При прокладанні маршруту намагайтеся якомога більшу його частину їхати цими трасами.

Іще одне: не плутайте населені пункти з однаковими або подібними назвами! Наприклад, Вишків на Івано-Франківщині і Вишку на Закарпатті, або Поляну на Закарпатті і Поляницю на Івано-Франківщині.

Зверніть увагу-2! Що врахувати при виборі курорту:

Гарантований сніговий покрив:

– природні умови: курорти на висоті більше 1000 м над рівнем моря (в Україні це Драгобрат, Тростян, Вишка, Пилипець, Буковель).

– штучний сніг: виробляється сніговими гарматами за умови сталої температури не вище 0⁰ (снігові гармати на таких українських курортах: Буковель, Славське (Погар), Вишка, Плай, Мигове, Ізки, Поляна).

Типи витягів: крісельні (1-, 2-, 3-, 4-місні), бугельні (буксирувальні, “таблетка”, “тарілочка”, “швабра”), бебі-ліфт

Типи трас: чорні (найвищого рівня складності, для “просунутих”), червоні (середнього рівня складності), сині (для початківців), зелені (для навчання), для могулу і для бігових лиж.

Додаткові розваги та послуги: санки, сноутюбінг – мають бути ТІЛЬКИ на окремих трасах, іноді – з окремими витягами; скі-тури, фрірайд; нічне освітлення, ратраки, прокат спорядження, рятувальна служба, харчування, après-ski (ресторани, вечірки, сауни тощо).

Фото: Тарас Гіпп https://www.facebook.com/taras.gipp

НАШ СУБ’ЄКТИВНИЙ РЕЙТИНГ:

Найвищий курорт, найбільше “чорних” трас: Драгобрат

Найстаріший гірськолижний курорт: Славське

Найбільш розвинена інфраструктура: Буковель

Найменш “розкручений” курорт: Вишка

Найгарніші краєвиди: Пилипець

Найдовший витяг: “Захар Беркут” (Славське/Волосянка, довжина 2,7 км)

Найдовша траса: Вишка (гора Красія, довжина 3,5 км)

 

ЛЬВІВСЬКА ОБЛАСТЬ

Славське (Славсько)

Один з найстаріших і найвідоміших карпатських гірськолижних курортів. Тут є багато можливостей для зимових видів спорту: понад 20 витягів, траси різної довжини (200-2000 м) і рівнів складності (від зелених до чорних). Лижні комплекси: “Тростян”, “Погар”, на горі Кремінь (“Політехнік” і “ФМІ”), “Крокус”, на горі Менчіл (“Варшава” і “Грабовець”), а також “Захар Беркут” (с.Волосянка).

Волосянка

Гірськолижний комплекс “Захар Беркут” розташований на схилі гори Зворець неподалік від Славська. Є двомісна кріселка з підсадкою (це найдовша в Україні крісельна дорога, яка працює також у теплий сезон), три бугелі, мультиліфт. Місцеві траси — сині, червоні та чорні загальною довжиною понад 9 км.

Орявчик

Два спускових комплекси – Звенів (на однойменній горі) та Орявчик (на горі Магура). Три бугельні витяги, траси різних рівнів складності (переважно для початківців та середнього рівня), мультиліфт для сноутюбінга.

Тисовець

Три бугельні витяги і канатно-крісельна дорога з підсадкою. Траси середнього рівня складності, є траси для бігових лиж. Саме у Тисовці тренуються українські олімпійські збірні з з лижних гонок та біатлону. І Орявчик, і Тисовець порівняно недалеко від Львова, туди зручно дістатися як поїздом (до Сколе, далі – автобус або таксі), так і власним автотранспортом. Крім того, ці два курорти розташовані поруч, тому затяті лижники можуть поєднати катання на трасах обох курортів.

Деякі готелі обладнують лижну інфраструктуру на своїй території, щоб урізноманітнити відпочинок своїх гостей. Як правило, це один невисокий витяг для початківців або середнього рівня складності. Такі витяги є у Розлучі (бугельний витяг на туристичній базі “Бойківський двір”, довжина траси — 700 м), Рибнику (спуск біля бугельного витягу завдовжки 400 м), неподалік Східниці (бугельний витяг завдовжки 200 м у готелі “Карпатські полонини”, а також ковзанка на гірському озері). Поблизу села Плав’є на території готелю “Плай” є великий крісельний чотиримісний витяг довжиною 1 км. Витяги є і у самому Львові (парк “Знесіння”) та у околицях (“Казкова Поляна”, Миколаївський район).

 

ЗАКАРПАТСЬКА ОБЛАСТЬ

Драгобрат

Найвищий гірськолижний курорт України, інфраструктура якого охоплює гори Стіг, Жандарм і Близниця. Лижний сезон тут, як правило, довгий — триває з листопада по травень. Нижня точка підйомників — 1400 м над рівнем моря, верхня — до 1700 м. Багато можливостей для фрірайду при підйомі ратраком на горах Жандарми або Близниця (1883 м). Лижні комплекси: “Вершина Карпат”, “Драгобрат”, “Карпатська чайка”, “Оаза”. Дістатися до Драгобрата непросто. Нещодавно дорогу на Драгобрат розмило повінню. Поки її ремонтують, місцеві мешканці довозять туристів від Ясіні у гору ЗІЛами або ГАЗами старою дорогою. Власним транспортом там проїхати неможливо (навіть якщо це позашляховик). Тому перед поїздкою на Драгобрат перевіряйте транспортну ситуацію.

Міжгір’я

Два лижних комплекси глибоко в горах – “Альянс” (порівняно новий трикрісельний витяг довжиною 750 м на горі Маковиця) і “Кам’янка” (бугельний витяг довжиною 680 м, траса дещо стрімка і горбиста). Зручне розташування: порівняно недалеко розташовані озеро Синевир, село 10-ти музеїв Колочава, а також іще два популярні лижні курорти Пилипець і Подобовець.

Вишка (Красія)

Два лижні комплекси – “Красія” і “Новий сезон”. З однієї сторони гори Красія є однокрісельний (довжина — 2200 м), двокрісельний (1114 м), чотирикрісельний (1585 м), бугельний (470 м) витяги. Ще 2 бугельні витяги (600 м, 300 м) розташовані неподалік. Перепад висот — 80-300 м. На схилах гори Красія проходить найдовша гірськолижна траса України завдовжки 3,5 км. Курорт розташований недалеко від Ужгорода, тому катання на лижах можна поєднати з відвідинами замків Закарпаття, дегустаціями і спа-процедурами, якими славиться Закарпаття (термальні води, чани, мінеральні джерела).

Еко-курорт “Ізкі”

На горі Магура обабіч комплексу “Ізкі” взимку функціонують два витяги: крісельний (на 2 особи, працює також у теплий сезон) та невеликий бугельний — мультиліфт. Траси легкі (сині), місцями середнього рівня складності (червоні), ширина — біля 200 м, довжина найдовшої — майже 3 км.

Пилипець

Розташований за 12 км від залізничної станції Воловець, біля підніжжя Полонини Боржави – одного з наймальовничіших гірських хребтів у Карпатах. У Пилипці є два лижні комплекси на горі Гимба – “Пилипець” і “Магура”, вісім витягів, і траси різних рівнів складності як для початківців, так і для досвідчених лижників (найдовша — біля 4 км).

Подобовець

Зовсім поруч із Пилипцем є ще один лижний курорт – Подобовець. Працюють два бугельні витяги завдовжки 500 м та буксирувальний ВЛ-1000 довжиною 1300 м. Подобовець вирізняється довгими та крутими лижними трасами. Можна поєднати катання в Пилипці і Подобовці.

Поляна

Два комплекси – “Катерина” і “Урочище Ведмежий” – з витягами бугельного типу зі середньорівневими трасами. Є можливість для сноутюбінгу, працюють снігові гармати.

Ясіня

Є 400-метровий витяг на горі Костирівка (працює за наявності достатньої кількості снігу та бажаючих покататися) з трасами для початківців, і 800-метровий бугельний витяг спортивної школи. Також із селища можна добратися до найвисокогірнішого гірськолижного курорту Драгобрат.

Витяги на території готельних комплексів: два бугеля в санаторії “Синяк”, в Солочині (два бугельні витяги на 800 м і 400 м на території санаторію “Квітка полонини”), в Лумшорах (канатно-буксирувальна дорога бугельного типу на базі ЛОК “Полонина” довжиною 300 м), в селі Осій (бугельний витяг довжиною 300 м на території туристично-оздоровчого комплексу “Зачарована долина”), Жденієво (бугельний витяг із трасою близько 800 м на території готелю “eXtreme”). Зверніть увагу, що ці села розташовані досить близько одне від одного. Також у цій місцевості є дуже багато мінеральних джерел. Невеличкі витяги є також у селах Лазещина (приватний витяг 350 м садиби “Мирослава”) та Усть-Чорна (на базі ЛОК “Ялинка” діє витяг бугельного типу довжиною 410 м; гірське важкодоступне село).

 

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКА ОБЛАСТЬ

Буковель

На сьогодні — найвідоміший український гірськолижний курорт. Розташований біля села Поляниця. Тут є 16 крісельних і бугельних витягів, траси різної довжини і складності як для новачків, так і для професіоналів. Загальна протяжність трас — 50 км. На території комплексу діє кілька лижних шкіл. Є багато можливостей для інших розваг: сноутюбінг, ковзанка, зорб, прокат сноубайків і снігоходів, саней тощо. Відкриття лижного сезону на Буковелі оголосять з дня на день.

Яблуниця

Є кілька лижних комплексів: “Яблуницький перевал”, “Кооперативний”, “Коза”, “У Павла”, “Корівка”. Витяги довжиною від 300 метрів до майже кілометра,траси різних рівнів складності (переважно сині і червоні). З деяких витягів відкриваються види на найвищий гірський масив Українських Карпат — Чорногору і на найвищу вершину України —Говерлу.

Тюдів

На території туристично-оздоровчого комплексу “Сокільське” є три власні бугільні витяги довжиною 1000 м, 800 м, 200 м та крісельний двомісний довжиною 1500 м, траси різного рівня складності з освітленням.

Вишків

Глухі, але мальовничі заліснені місця навколо Вишківського перевалу. Бугельний витяг (довжина — 950 м) у комплексі “Високий перевал”, є також невеликий бугельний витяг на горі Черемшина, який вмикають залежно від потреби.

Верховина

Верховина відома як “гуцульська столиця”. Окрім можливості ознайомитися з гуцульською культурою та кухнею, там можна і покататися. Там є два бугельні витяги: на горі Пушкар (довжина — 320 м, перепад висот — 72 м, траса середньої складності); а також поруч у селі Ільці (довжина — 550 м, перепад висот — 220 м, траса середньої складності).

 

ЧЕРНІВЕЦЬКА ОБЛАСТЬ

Мигово

На горі Мала Кичера (744,8 м) в зимовий сезон діють чотири витяги: два бугельні витяги (1100 м та 600 м) і два мультиліфти (150 м кожен). Загальна довжина трас — 3300 м. Є сноутюб. При потребі працюють снігові гармати та ратрак, є нічне освітлення. До послуг відпочивальників — прокати гірсько-лижного спорядження (лижі, сноуборди, санки), лижна школа.

Німчич

На території комплексу “Німчич” є два бугельні витяги на 400 м і 800 м. Перепад висот — 70 м і 90 м. Є прокат спорядження (в т. ч. дитячого), послуги інструктора. Перевал Німчич – це досить віддалені місця в низькогірних ландшафтах Покутсько-Буковинських Карпат, тому катання тут може підійти тим, хто не любить натовпу.

Знайти доїзд або попутників для поїздки на гірськолижні курорти: