Більшість планують відпустку влітку або взимку, вважаючи осінь і весну “несезоном”. Але в Карпатах є чим займатись протягом всього року. Головні переваги осіннього або весняного відпочинку — найнижчі ціни в році та найменша кількість відпочивальників. Можна дозволити собі як довгий вікенд в горах, так і одно- або двотижневий відпочинок.
![1](http://ki.wp.karpaty.info/wp-content/uploads/sites/3/2014/10/12-600x400.jpg)
У добру погоду (особливо у “бабине літо”) можна просто прогулюватися горами. В Український Карпатах є безліч можливостей як для кількагодинної прогулянки, так і складного багатоденного походу. Початківцям завжди раджу скористатися послугами досвідченого гірського гіда або маркованими маршрутами, яких найбільше можна знайти на Івано-Франківщині та у Воловецькому, Міжгірському і Рахівському районі Закарпаття.
![2](http://ki.wp.karpaty.info/wp-content/uploads/sites/3/2014/10/21-600x398.jpg)
Що ж означає маркований маршрут? Найголовніше — це маркери певного кольору, які допомагають орієнтуватися та не зійти з потрібної стежки. На деяких маршрутах встановлено інформаційні стенди, що розповідають про місцевість.
![3](http://ki.wp.karpaty.info/wp-content/uploads/sites/3/2014/10/3-600x556.jpg)
Під час прогулянок та походів можна позбирати гриби, яких восени найбільше.
![4](http://ki.wp.karpaty.info/wp-content/uploads/sites/3/2014/10/4-600x554.jpg)
Крім того, восени та навесні можна побачити та сфотографувати неймовірні краєвиди, завдяки різноманіттю кольорів, і додаткової приавбливості надають тумани та хмари.
![5](http://ki.wp.karpaty.info/wp-content/uploads/sites/3/2014/10/5-406x600.jpg)
Після тривалого перебування на прохолодному і вологому повітрі можна потішити свій організм різними спа-процедурами. Найчастіше до них належать сауни та лазні, останнім часом з’явилися також лікувальні чани і японська лазня-бочка “офуро”.
![6](http://ki.wp.karpaty.info/wp-content/uploads/sites/3/2014/10/6-519x600.jpg)
На Закарпатті у Берегівському та Хустському районах пропонують також купання в термальній воді.
![7](http://ki.wp.karpaty.info/wp-content/uploads/sites/3/2014/10/7-600x278.jpg)
Підкріпити здоров’я можна і в різних санаторіях та оздоровчих закладах, яких у Карпатах багато в різних регіонах.
![8](http://ki.wp.karpaty.info/wp-content/uploads/sites/3/2014/10/8-600x320.jpg)
Якщо погода підвела, і в горах застала осіння мряка, тоді у пригоді стануть різні атракції, які забезпечують дах над головою.
Серед них — “Карпатський трамвай”, старовинна гірська вузькоколійна залізниця, яку і дотепер використовують для перевезення лісорубів і транспортування лісу, а на вихідних вона катає туристів в гори.
![9](http://ki.wp.karpaty.info/wp-content/uploads/sites/3/2014/10/9-600x434.jpg)
Можна відвідати один з численних музеїв — краєзнавчих, етнографічних, природознавчих, меморіальних. Є багато приватних колекцій на різноманітну тематику.
![10](http://ki.wp.karpaty.info/wp-content/uploads/sites/3/2014/10/10-600x400.jpg)
Серед цікавих закладів — фортеця Тустань на Львівщині та закарпатські замки: Чинадієвський, Мукачівський, Ужгородський.
![11](http://ki.wp.karpaty.info/wp-content/uploads/sites/3/2014/10/111-399x600.jpg)
Багато закладів відпочинку (готелів, садиб або ресторанів) пропонують різні етнографічні програми — можна подивитися або навіть взяти участь у бойківських вечорницях, гуцульському весіллі або сезонних обрядах.
![12](http://ki.wp.karpaty.info/wp-content/uploads/sites/3/2014/10/121-428x600.jpg)
У багатьох регіонах є народні майстри, у яких можна купити цікаві сувеніри, поспостерігати за їх виготовленням, або й навіть взяти участь у майстер-класі з виготовлення сиру, посуду, виробів з дерева або овечої вовни тощо.
![13](http://ki.wp.karpaty.info/wp-content/uploads/sites/3/2014/10/13-600x426.jpg)
Невелике застереження — деякі заклади у міжсезоння працюють не постійно або можуть бути взагалі зачинені, тому раджу домовлятися про проживання або відвідування різних закладів заздалегідь телефоном.
Всім гарного відпочинку і цікавих подорожей!