16 правил поведінки в горах

Літо — пора чи не найбільшої активності туристів. У гори приїжджають тисячі туристів, і багато хто одразу прагне підкорити вершини, полонини, хребти, схили.  Добре, якщо ви підготовлений турист. А якщо ви в Карпатах уперше?

Аби туристична подорож принесла вам тільки задоволення — запам’ятайте 16 правил поведінки в горах:

 1. Не ходіть в гори поодинці. Це досить небезпечно. Іноді шанс вижити одному в горах складає 50 на 50. Це найголовніше правило, порушення якого щорічно обриває в Карпатах життя молодих людей.
 1. Перед тим, як йти в гори з друзями, впевніться, що ні в кого з ваших супутників немає проблем з артеріальним тиском, серцевими хворобами та цукровим діабетом. В будь-якому випадку майте з собою медичну аптечку з найнеобхіднішими медикаментами.
 1. Якщо ви ніколи не були в горах і не можете приєднатись до досвідчених туристів — замовте собі професійного гіда, який не тільки безпечно проведе вас найцікавішими стежками, але й розповість про все, що зустрінеться на вашому шляху.
 1. Якщо ви ведете в гори дітей, особливо чужих, пам’ятайте про свою відповідальність перед їх батьками.
 1. Не поєднуйте пікніки, шашлики, випивку спиртного з гірською зоною. Краще займіться цим просто на природі в мальовничій місцевості неподалік цивілізації. Вершини піддаються тільки тверезим.

 1. Збираючись в Карпати сплануйте маршрут спочатку менш насичений високогір’ям. Підберіть його відповідно до рівня вашого досвіду та вашого туристського спорядження. Не намагайтесь обійти і побачити все зразу. У Вас все життя попереду.

 

 1. Не пошкодуйте коштів на придбання компаса та топографічних карт масштабу 1:50 000 “Туристичні стежки Чорногори” та “Центральні Горгани”.

 

 1. Перед виходом на маршрут з’ясуйте, який прогноз погоди на той чи інший район.

 

 1. Ходіть туристськими стежками, не шукайте собі в нетрях зустрічі з медведицею, особливо коли вона з медвежатами, уникайте зустрічі з диким кабаном. Зустріти вовка чи рись в горах влітку майже не можливо. Не намагайтесь заходити туди, де рідко ступає нога туриста. Там є ризик попасти в забутий браконьєром капкан чи сильце.

 

 1. Ніколи не намагайтесь пройти зарості жерепу без чіткої стежки і не заглиблюйтесь в них більш ніж на 5-10 метрів.

 

 1. На гірських стежках уважно дивіться під ноги, особливо після дощу, щоб не наступити на хвіст гадюці, яких в Карпатах предостатньо навіть в високогір’ї. Пам’ятайте, що найбільш небезпечний різновид — так звана червона змія (ескулап), чорна та сіра менш отруйні.

 

 1. При погіршенні погоди йдіть вниз, а не вверх. Відчувши наближення грози мерщій втікайте в долину подалі від металевих предметів, яких в горах немало.

 

 1. Не спокушайтесь можливістю покататися на сніжниках, які часто зберігаються в Чорногорі до кінця літа, фотографуватися на сніжних карнизах і походити по сніжних мостах, які утворюються нижче водоспадів.

 

 1. Не залазьте без страховки на скелі та кам’яні брили (гг. Шпиці, Писаний Камінь, Смотрич, Вухатий Камінь, Скелі Довбуша і т.п.)
 1. Не влаштовуйтесь на нічліг високо в горах (на вершинах, у верхніх цирках), звідки в екстренному випадку важко спуститися вниз.

 

 1. Занотуйте собі в мобільники контактні телефони гірських пошуково-рятувальних підрозділів того району, в якому ви збираєтесь подорожувати. Сміливо запишіть і домашні телефони їх командирів. В разі гострої потреби навіть нічний дзвінок командиру ГПРП не буде незручним.

 

Karpaty.info і Гірська рятувальна служба бажає всім Вам цікавих маршрутів, легких наплічників, гарної погоди та щасливої дороги!
ДЕТАЛЬНІШІ ПРАВИЛА ПОДОРОЖЕЙ КАРПАТАМИ І НЕОБХІДНІ КОНТАКТИ МОЖНА ЗНАЙТИ НА НАШОМУ САЙТІ

За надані поради дякуємо Василеві Кобилюку – командиру гірського пошуково-рятувального підрозділу, гірському гіду, старшому інструктору туризму і Почесному працівнику туризму України.